Merry Christmas everyone! - Boże Narodzenie w UK

Zajęci przedświątecznymi przygotowaniami, a może siedzący już po wigilijnej wieczerzy i zaznający błogiego odpoczynku u stóp bogato przystrojonej choinki, znajdźmy chwilę by przyjrzeć się jak ten świąteczny czas mija w domach w Wielkiej Brytanii. Oto przed Wami kilka popularnych brytyjskich tradycji bożonarodzeniowych: 

1. Mince pie 

Mince pie to rodzaj angielskich ciasteczek. Oryginalnie były wypełnione mielonym lub siekanym mięsem (minced meat), z czasem zaczęto dodawać do niego także inne składniki, a dziś ciastka nadziewane są głównie masą z suszonych owoców, rodzynek, orzechów, łoju i brandy (określaną również jako mincemeat, choć dziś nie zawiera już mięsa). Ciastka te często zostawiane są pod choinką jako poczęstunek dla Świętego Mikołaja (Santa Claus). 

2. Pieczony indyk

Kolejną potrawą, która powinna się nam kojarzyć z Bożym Narodzeniem w Wielkiej Brytanii jest pieczony indyk. Zwykle jest nadziewany warzywami, owocami lub nawet jadalnymi kasztanami i podawany często w towarzystwie żurawiny lub z innym sosem. 

3. Christmas pudding

Świąteczny pudding to chyba najpopularniejszy brytyjski świąteczny deser. Nie należy mylić go z naszym polskim budyniem, z którym ma niewiele wspólnego. W rzeczywistości jest to ciasto upieczone na bazie suszonych owoców, tłuszczu, brandy i bułki tartej. Zgodnie z tradycją do puddingu wkłada się srebrną monetę, co ma przynieść szczęście osobie, która odnajdzie ją później w swojej porcji. 

4. Christmas Day i Boxing Day

25. grudnia określany jest w Wielkiej Brytanii mianem "Christmas Day" i jest to dzień głównych obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Brytyjczycy spożywają wtedy wystawny świąteczny obiad (a nie, jak w Polsce, kolację wigilijną), a później rozpakowują prezenty. Boxing Day to natomiast dzień 26. grudnia. Nazwa tego święta pochodzi od angielskiego słowa "box" czyli pudełko. Tego dnia powinno się bowiem zapakować niechciane prezenty z poprzedniego dnia i rozdać je biednym i potrzebującym. Co ciekawe, choć Boxing Day jest dniem wolnym od pracy, jednocześnie jest dniem wyprzedaży w sklepach, które są w tym dniu otwarte. Co więcej, także angielska Premier League rozgrywa w tym dniu mecze piłki nożnej, co także stało się obecnie jedną z tradycji. 

5. Królewskie orędzie

25. grudnia panujący monarcha wygłasza także orędzie do narodu, w czasie którego podsumowuje wydarzenia minionego roku. Tradycję tę zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku, a później kontynuowała ją królowa Elżbieta II, dziś natomiast tradycję podtrzymuje obecny król - Karol III. 

6. Christmas crackers

Christmas crackers to niewielkie prezenty-niespodzianki, które przyjmują formę zapakowanej w papier prezentowy tekturowej tuby, w środku której znajdują się zwykle niewielkie upominki: cukierki, papierowe ozdoby, drobne podarunki, zapisane na kartkach żarty. Aby otworzyć taki prezent, należy jednocześnie pociągnąć go z obu stron. Christmas crackers otwierają zawsze dwie osoby, a zgodnie z tradycją ta z nich, w której ręce zostanie większy kawałek opakowania, wygrywa jego zawartość. 

7. Stocking - świąteczne skarpety

Świąteczne, zwykle czerwone skarpety na prezenty zawiesza się przeważnie na kominku lub, w przypadku jego braku, w pobliżu drzwi lub okna. Taka podpisana imieniem skarpeta jest doskonałym miejscem, do którego Święty Mikołaj może włożyć mniejsze prezenty. 

8. Mistletoe - jemioła

Jemioła to jedna z tradycyjnych bożonarodzeniowych roślin. Zwykle zawiesza się ją pod sufitem, a osoby, które pod nią staną, powinny się pocałować.


To tylko niektóre z bardzo licznych brytyjskich tradycji bożonarodzeniowych. 

A w tym świątecznym czasie także i ja chciałabym życzyć Wam, drodzy Czytelnicy, zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia! Merry Christmas! 


See you!

EnglishLove 💙



fot. Pixabay. Wykorzystane w ramach licencji treści Pixabay. 

     
















  

Komentarze

Popularne posty